sobota, 28 maja 2011

pielęgnacja pępka

W pierwszych dniach na brzuszku widać kikut pępowiny, który po tygodniu, dwóch odpada. Jednak jest kilka zasad, które trzeba spełnić, aby tak się stało.



- Po pierwsze pępek szybciej się zagoi, jeśli zadba się o to, by był suchy i powietrze miało do niego dostęp. W tym celu należy jak najczęściej odkrywać dziecko, np. podczas zmiany pieluszki lub po kąpieli. 


- Przemywać pępek powinno się kilka razy dziennie np. przy zmianie pieluszki. Do tego celu potrzebne są: 
  • 70% spirytus 
  • gaziki (są lepsze niż wata lub płatki kosmetyczne, bo nie zostawiają włókien)
  • patyczki do pielęgnacji uszu 
Pępek należy dokładnie przemyć spirytusem używając gazików i patyczków, które dotrą w nawet najmniejsze zakamarki. Im lepiej oczyści się wszystkie zagłębienia obok kikuta, tym mniej narażony on będzie na jakiekolwiek infekcje. 


- Należy utrzymywać kikut pępowiny w stanie suchym nawet podczas kąpieli, ponieważ przyspieszy to jego gojenie. Nie należy się jednak martwić, jeżeli przypadkowo się zmoczy. W takim przypadku trzeba go po prostu jeszcze raz dobrze wysuszyć i zdezynfekować. 


Gojenie pępka, aż do momentu, gdy kikut odpadnie trwa ok. 10-12 dni (w zależności od jego grubości). 


!!! Nie należy jednak pod żadnym pozorem odrywać kikuta !!!, aby przyspieszyć ten proces. Powinien on odpaść sam. 


- Ważne jest również, aby nic nie drażniło pępka podczas gojenia. W tym celu dobrze jest zakładać maluchowi pieluchę ze specjalną dziurką na pępek. Można również zrobić taką pieluszkę samemu, docinając pampersa tak, aby nie dotykał kikuta pępowiny. W tym okresie dobrze jest również ograniczyć leżenie malucha na brzuszku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz