piątek, 27 maja 2011

2 miesiąc

Dwumiesięczne niemowlę:
- położone na brzuszku potrafi na moment unieść główkę
- wodzi wzrokiem za przesuwaną powoli przed oczyma kolorową zabawką
- z uwagą ogląda swoje rączki
- odwraca się w kierunku, z którego dochodzi dźwięk
- odpowiada uśmiechem na uśmiech
- „grucha” wymawiając przeciągłe samogłoski


Warto wiedzieć:


- spacer – codzienne wychodzenie z dzieckiem na długi spacer dostarcza mu dużej dawki tlenu i zmniejsza ryzyko zaziębienia.


- W tym miesiącu malucha czeka szczepienie. Zwykle w kolejnym dniu pojawia się gorączka, której zaradzić można przez podanie dziecku paracetamolu dla niemowląt.


- Kolka – to przykry ból brzuszka, który dokucza niektórym niemowlakom w pierwszych miesiącach ich życia. Atakuje nagle. Spokojny dotąd maluch nagle zaczyna przeraźliwie krzyczeć, nerwowo podkurcza nóżki, wymachuje rączkami, pręży się i ma bardzo twardy brzuszek. Często nie pomaga tulenie ani kołysanie, nawet przy piersi dziecko milknie tylko na chwilę. Atak zwykle trwa kilka godzin i wraca regularnie co wieczór. W takich chwilach ważny jest spokój, zarówno rodziców, jak i dziecka dlatego dla mam karmiących polecam herbatki z melisy lub inne ziołowe leki uspokajające, które należy uprzednio skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Na ból brzuszka kojąco działa również 

  • ciepły okład, 
  • delikatny masaż
  • leżenie na brzuszku


Częstą przyczyną kolki jest połykanie powietrza podczas jedzenia. Jeśli dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym, polecam specjalne antykolkowe butelki i smoczki np. firmy Tommee Tippee lub Dr Browns'a. Należy również pilnować, by podczas karmienia mleko zawsze wypełniało smoczek przynajmniej w 2/3. Po każdym karmieniu natomiast trzeba pamiętać o odbiciu! 


W pierwszych trzech miesiącach życia dziecko ma najsilniejszą potrzebę ssania i wówczas częściej przystawiamy je do piersi lub podajemy smoczek. Podczas ssania dziecko wykonuje rytmiczne ruchy, co rozluźnia mięśnie całego ciała, ręce nóżki, a nawet jelita. Przyspiesza to ich perystaltykę i wpływa na poprawę trawienia. Podczas wyboru smoczka należy się upewnić, czy uzyskał pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka lub posiada atest Państwowego Zakładu Higieny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz