piątek, 27 maja 2011

6 miesiąc

Sześciomiesięczne niemowlę:
- podciągane do siedzenia potrafi utrzymać główkę w jednej linii z ciałem
- wydaje dźwięki typu ga-ga, ba-ba, da-da
- utrzymuje się na nogach podtrzymywany w pozycji pionowej
- siedzi bez oparcia
- obraca się w kierunku, z którego dochodzi głos
- protestuje przy próbie odebrania zabawki
- głośno się śmieje
- podejmuje próby dotarcia do zabawki, pełza, raczkuje
- potrafi przełożyć zabawkę z rączki do rączki

- podnosi małe przedmioty trzymając je między kciukiem a palcem wskazującym


Warto wiedzieć:
W wózku spacerowym i wysokim krzesełku należy zawsze przypinać dziecko pasami, ponieważ nigdy nie wiadomo kiedy postanowi ono zmienić pozycję i wypadnie. W przypadku, gdy wózek nie jest wyposażony w takie zabezpieczenia, pomocne mogą okazać się szelki np. firmy Canpol.

Nie należy się martwić, jeśli maluch je w tym okresie bardzo mało. Na razie przede wszystkim uczy się poznawać nowe smaki i konsystencje. Najadać się natomiast powinien nadal mlekiem.

Wskazówka! 
Jeśli dziecko długo eksperymentuje z jedzeniem i martwisz się, że będzie jadło zimne, to polecam talerzyk z podwójnym dnem. Wlewając ciepłą wodę w podwójne dno takiego talerzyka można bowiem dłużej utrzymać temperaturę posiłku.

Maluch w tym okresie robi się coraz bardziej rozmowny. Gdy chce zwrócić na siebie uwagę, zaczyna gaworzyć i zaczepiać. Rozwój mowy w dużym stopniu zależy od nas, od tego ile sami rozmawiamy z maluszkiem, dlatego warto z dzieckiem jak najczęściej konwersować, opowiadać bajeczki, czytać wierszyki i śpiewać.

Nasza pociecha może także w tym okresie zaczynać stawiać pierwsze kroki. Lekarze udowodnili, że najzdrowiej jest chodzić boso, ponieważ stopy, tak jak dłonie najlepiej rozwijają się bez skrępowania i okrycia. Chodzenie boso wzmacnia kostki i podbicie stopy. Warto jednak zakupić skarpetki antypoślizgowe lub miękkie buciki do nauki chodzenia (koniecznie z atestem), aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo i zapobiec poślizgom i upadkom. Więcej o pierwszych bucikach dla dziecka w poście dotyczącym 9 miesiąca.




Warto pamiętać, że każdy maluch ma własne tempo rozwoju. Nie porównujmy go więc z dziećmi znajomych ani nawet ze starszym bratem czy siostrą. Nie należy więc niczego przyspieszać i wymagać by dziecko prędzej zaczęło siadać, stawać czy chodzić. Wystarczy dać dziecku pełną swobodę ruchu, ubierać w wygodne ubranka, pozwolić na chodzenie na bosaka, a nasza pociecha z pewnością będzie rozwijać się prawidłowo :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz